Nove knjige u školskoj knjižnici

Autor: Martina Pavičić Barberić, 24. 1. 2012.

U našoj školskoj knjižnici možete posuditi 7 novih lektirnih naslova: Momo Michaela Ende, Sve zbog jednog dječaka Nicka Hornbya, Bilješke jedne gimnazijalke Nade Mihelčić, Otključni globus Pere Zlatara, Miris knjige Jadranke Klepac, Želiš li vidjeti bijele labudove? Nade Iveljić i Djetinjstvo 1902.-03. Miroslava Krleže.

Ovo je maštovita i dirljiva priča o velikom zlu utjelovljenom u sivim ljudima koji su zaprijetili cijelom čovječanstvu i neobičnoj djevojčici Momo. „Bila je niska rasta i prilično mršava, tako da ni uz najbolju volju nije bilo moguće razaznati ima li ona tek osam ili već dvanaest godina. Imala je živu, garavocrnu, kovrčavu kosu koja kao da još nikada nije došla u dodir s češljem ili sa škarama. Oči joj bijahu krupne, divne, također garavocrne, a iste su joj boje bila i stopala jer je gotovo uvijek hodala bosa.“ Mala Momo uspjela je svojom bezazlenošću i srdačnošću spasiti svoje prijatelje, svoj grad i sve ljude od velikog zla – otuđenosti koja nastaje kad ljudi „nemaju vremena“.

Roman Sve zbog jednog dječaka zapravo je priča o dvojici dječaka: Will je tridesetšestogodišnji pomodni i poludozreli klinac s pozamašnim godišnjim prihodom od naslijeđenih tatinih tantijema, a Marcus, dijete netom razvedenih roditelja, je dvanaestogodišnjak s ozbiljnim životnim dilemama i uvrnutim smislom za humor koji nažalost nema pojma što je cool i zašto ga u školi svi izbjegavaju. Will nije baš dopadljiv lik - on je nepopravljivo lijen, neizlječivo ciničan i nepotrebno prijetvoran tip koji osjeća gađenje pri samoj pomisli na sve riječi koje počinju s ˝o˝ kao što su na primjer: odgovornost, baveza, odnos...
Nakon što stvori privid fantomskoga sina, slijedom gore razvijene ideje Will će postati članom Kluba razvedenih roditelja, a slijedom događaja izvan njegove kontrole upoznat će Marcusa. Nekako u tom trenutku počet će i Willovi problemi.

Roman na zanimljiv način opisuje sudbinu nadarene djevojčice, kojoj roditelji stradavaju u prometnoj nesreći, te ona započinje životnu borbu svojim snagama uz podršku udaljenog brata. Iz daljine, kao pomorac na stranom brodu, poput dobrog duha usmjerava svoju sestru da i ona razabere svoje mogućnosti i da uzme u svoje ruke pravu mjeru vlastite sudbine. Djevojčica sportom ubija žalost, dobrom voljom prekriva neiskustva, vedrinom i neslomljivošću ustraje u svojim nastojanjima da drži korak s ostalima koji žive u neokrnjenim obiteljima i da ostavi privid kako i ona živi na način usklađen s konvencijama koje postavlja društvo.

Pero Zlatar dugi se niz godina bavi novinarskim poslom. Po čestim putovanjima, prevaljenim kilometrima i po broju zemalja koje je posjetio, zacijelo je jedan od naših najvećih svjetskih putnika. U više navrata prokrstario je sve kontinente svijeta. Rezultat njegovih brojnih putovanja je i ova knjiga. “Globus nam je otključan te ćemo, makar ovako, kad god nam se prohtije, letjeti iz zemlje u zemlju, s kontinenta na kontinent. Bez putovnica i viza...”, kaže sam autor. Ilustracije za knjigu izradio je Dražen Jerabek.

Miris knjige poetična je priča o ljubavi prema knjizi. Glavna junakinja, djevojčica Dana, voli čitati knjige, dane provodi u knjižnici i piše roman o izgubljenoj Plavoj knjizi. Međutim, istovremeno nestaje njena knjiga, prvo izdanje zbirke Priče iz davnine.

Radnja kratkog romana za djecu i mladež Želiš li vidjeti bijele labudove? odigrava se u lječilištu zagorskih toplica. Mladić ranjen u Domovinskom ratu, sreće dijete koje mu svojom vedrinom pomaže nadvladati psihičku traumu. Tijekom njihova kratkog, ali dragocjenog druženja doznaje da je to dijete vanjštinom i ponašanjem nalik na Exuperyeva Malog princa zapravo djevojčica, a ne dječak kako je u prvi mah pomislio - a potom otkrije da također nije pošteđeno od zla. Bijeli labudovi s rijeke Drave o kojima zanosno priča, potičući ranjenikovu želju da prohoda i da ih vidi, metafore su za ljepotu. Premda govori o teškom vremenu agresije na Hrvatsku ovo je prije svega knjiga vjere i nade pozitivne životne snage.

NA SAMOM KRAJU DJELA AUTOR DAJE POGLED NA SVOJE DJETINJSTVO KAO PEDESETOGODIŠNJAK, KADA S ODMAKOM SVE SLIKE I ASOCIJACIJE DJEČAKA U PROCJEPU IZMEĐU ONOGA ŠTO SE MORA I ŠTO SE ŽELI, IZMEĐU ONOGA ŠTO TI GOVORE I ŠTO TI MISLIŠ STAVLJA U RIJEČI ODRASLE, ZRELE OSOBE.