Integrirani dan "U to vrijeme godišta" 2011.

Autor: Martina Pavičić Barberić, 21. 12. 2011.

19. prosinca 2011. proveli smo projektni integrirani dan "U to vrijeme godišta" u Matičnoj školi. Sudjelovali su učenici od 1. do 8. razreda Matične i Područne škole, učitelji, roditelji, bake i prabake. Održao se u četiri skupine u trajanju od 8 do 12 sati te prezentacije naučenog i ostvarenog u 12 sati.

Učenici su se opredijelili za jednu od četiri skupine:

1. skupina – Božićne i novogodišnje pjesme
  2. skupina – Badnje veče
  3. skupina – Mirisi i okusi Badnje večeri
  4. skupina – Blagdani u duhu naših baka.

Prvu skupinu su vodili učitelj glazbene kulture Zdravko Kolar, učiteljica engleskog jezika Dajana Šimunčić i učiteljica njemačkog jezika Marijana Sušilović. Uvježbavali su pjevanje božićnih pjesama "U to vrijeme godišta" i "Zvončići" na hrvatskom te "Radujte se narodi" i "Bijeli Božić" na hrvatskom, engleskom i njemačkom jeziku uz pratnju Tamburaškog orkestra. Jednu strofu pjesme tradicionalne hrvatske božićne pjesme "Radujte se narodi" preveli su prije pjevanja na engleski i njemački jezik.

Drugu skupinu su vodile učiteljice razredne nastave Željka Ribarić i Ivana Majdak te učitelj RN Zdravko Ređep i pedgagog Juraj Marković.

Skupina se podijelila u 4 podskupine:

1. podskupina: Izrada scenografije, uređivanje prostora i izrada bombona  pod     vodstvom učitelja RN Zdravka Ređepa.
  2. podskupina: Izrada jaslica od drvenih letvica pod vodstvom pedagoga Juraja Markovića.
  3. podskupina: Izrada slikovnice "Priča o Badnjaku" pod vodstvom učiteljice RN Ivane Majdak.
  4. podskupina: Scenski prikaz unošenja slame pod vodstvom učiteljice RN Željke Ribarić.

Treću skupinu su vodile učiteljica matematike Evica Ibrahimpašić, učiteljica povijesti Danka Dedić i  učiteljica prirode i društva  te biologije Mateja Sukalac.

Skupina se podijelila u 3 grupe:

1. grupa: Učenici su prethodno saznali od svojih baka recept za božićni kruh i božićnu pogaču po kojem su zamijesili, oblikovali te ispekli kruh i pogaču pod vodstvom učiteljice matematike Evice Ibrahimpašić.
  2. grupa: Učenici su izrađivali nakit za Božić od brašna pomoću raznih kalupa u obliku bora, zvjezdica, mjeseca, srca … pod vodstvom učiteljice prirode i društva  te biologije Mateje Sukalac.
  3. grupa: Učenici su bojali te ukrašavali temperama i vodenim bojama nakit pripremljen u 2. grupi. Dijelom nakita su ukrasili granu bora u holu škole, a ostatak nakita su zapakirali u poklone za učenike, učitelje, roditelje i sudionike prezentacije.

Četvrtu grupu su vodile učiteljica hrvatskog jezika Gordana Ščrbačić, učiteljice RN Monika Mihalinac i Ivana Kapusta te knjižničarka Martina Barberić. Unaprijed su pripremile plakat s kalendarom blagdana u mjesecu prosincu i siječnju. Redoslijedom tih blagdana na kalendaru su bake i prabake pričale kako se obilježavao pojedini blagdan u vrijeme njihova djetinjstva. Blagdani su bili: Sveta Barbara, Sveti Nikola, Sveta Lucija, Sveti Stjepan, Sveti Ivan, Nevina dječica, Silvestrovo i Sveta tri kralja. O Badnjaku i Božiću su ukratko pričale jer je skupina Badnje veče obrađivala ta dva blagdana. Učenici su nakon priče ispitivali bake i prabake te ponavljali upamćeno.

Grupa se podijelila u 4 radionice:

1. radionica: Povodom blagdana Svete Lucije izrada plakata sa crtežima običaja vezanih uz Svetu Luciju pod vodstvom učiteljice RN Ivane Kapuste.
  2. radionica: Izrada lampica sa motivima Božića pod vodstvom učiteljice hrvatskog jezika Gordane Ščrbačić.
  3. radionica: Povodom blagdana Svetog Stjepana i Svetog Ivana izrada poklona od svežnjića slame (iznosila se na Ivanje), lika i pisane čestitke sa stihovima iz pjesme "Narodi nam se Kralj nebeski":

„Daj nam Bog zdravlje,

k tomu veselje,

na tom mladom ljetu svega obilja!“

za sve prisutne učenike, učitelje, roditelje … pod vodstvom knjižničarke  Martine Barberić.

1.  radionica: Povodom blagdana Sveta tri kralja izrada kruna i zvijezda. Omotavanje sita u platno i obljepljivanje svetim sličicama te učenje teksta  pjesme "Tri kralja jahahu".

Nakon radionica slijedila je prezentacija pojedinih skupina od strane učenika u holu škole i to redoslijedom:

1. Četvrta skupina -  Blagdani u duhu naših baka
  2. Treća skupina - Mirisi i okusi Badnje večeri
  3. Druga skupina – Badnje veče
  4. Prva skupina – Božićne i novogodišnje pjesme.

Fotografije pogledajte u našoj fotogaleriji.