Projektni tjedan "Mirisi mojeg zavičaja"

Autor: Juraj Marković, 27. 11. 2023.

U tjednu od 20. do 24. studenoga u Osnovnoj školi Trnovitica održan je prvi projektni tjedan „Mirisi mojeg zavičaja“ kao nastavak aktivnosti završenog Erasmus+ projekta. U projektni tjedan bili su uključeni svi učenici od 1. do 8. razreda Matične i Područne škole.

Prvi dan projektnog tjedna obilježio se pod predmetima Biologija, Glazbena kultura i Hrvatski jezik. Naši učenici su pod Biologijom sušili ružine latice te pripremali mirisnu ružinu vodicu, dok su na Hrvatskom jeziku pisali stihove na temu Mirisi mog zavičaja, a za vrijeme Glazbene kulture su slušali zvukove zavičajne cvjetne livade i zamišljali njene mirise.

Drugi dan učenici su na satu Tehničke kulture izrađivali vaze za suho cvijeće i kutije za začine, a na satu Likovne kulture oslikavali su kutiju u koju će se pohraniti svi izrađeni materijali tijekom tjedna. Na satu Vjeronauka učenici su naučili odakle dolazi tamjan te su izradili kadionice i malo uživali u jakom i ugodnom mirisu tamjana. U obilježavanje projektnog tjedna uključili su se i učenici razredne nastave te su učenici 2. i 4. razreda izrađivali slikovnicu naslova „Mirisi mojeg zavičaja“, a učenici 1. i 3. razreda modelirali su plastelinom voće našeg zavičaja.

Treći dan obilježen je na zajedničkim satima Matematike i Povijesti gdje su učenici računali i pisali malu kuharicu za izradu orehnjače, a učenici 8. razreda su na satu Engleskog pisali recept za izradu domaćeg sapuna. Na satu Geografije učenici su izradili plakat s osnovnim informacijama o općini Velika Trnovitica.

Četvrti dan u Područnoj školi Nova Ploščica zamirisao je mirisnim biljem koje su učenici stavljali u ukrasne vrećice koje su izrađivali. U Matičnoj školi na zajedničkom satu Njemačkog jezika i Matematike osmaši su kroz napeti kviz znanja ponovili i pripremili se za aktivnost zadnjeg dana – izradu mirisnog, prirodnog sapuna, a potom su na samostalnom satu Njemačkog jezika radili slikovni rječnik „Mirisi mojeg zavičaja kroz godinu“.

Zadnji tj. peti dan našeg projektnog tjedna obilježen je na satu Kemije pripremom biljnih masti, biljnih krema, šećernim pilingom i pilingom od kave. Ponovno na zajedničkim satima Njemačkog jezika i Matematike učenici 8. razreda upoznali su se s načinom pripreme prirodnog sapuna od pepela. Na satu Informatike učenici su napravili video o svim aktivnostima koje su se događale tijekom tjedna.

Sve aktivnosti i rezultati projektnog tjedna izloženi su u predvorju škole.

Kroz čitav tjedan u našoj Matičnoj i Područnoj školi miješali su se ugodni biljni mirisi isprepleteni glazbom i poezijom, a sve zaokruženu u jednu lijepu cjelinu koja će svoj nastavak imati u proljeće kada će svi naši učenici izaći iz škole i osluškivati zvukove našeg kraja.

« Svibanj 2024 »