„Želio sam živjeti!“

Autor: Martina Pavičić Barberić, Danka Kruh Vuk, 27. 1. 2012.

Pod geslom „Želio sam živjeti!“ obilježili smo 27. siječnja Dan sjećanja na žrtve Holokausta. Učenici 7. razreda upoznati su sa događajima vezanim uz Holokaust na satu povijesti. Zapisana svjedočanstva preživjelih žrtava su učenicima 8. razreda približila doživljene patnje, stradanja i nepravdu.

Učenici 8. razreda odgledali su film Dječak u prugastoj pidžami na satu razrednika. Film govori o dvojici vršnjaka različitog podrijetla. Jedan je sin nacističkog časnika, a drugi Židov zatočen u koncentracijskom logoru. Dječaci proživljavaju trenutke prijateljstva i straha te dijele istu sudbinu. Potresna drama ispričana iz dječje perspektive nudi sliku o jednom od najstrašnijih zločina II. svjetskog rata.

Izrađen je i plakat „Želio sam živjeti!“ u suradnji sa školskom knjižničarkom. Prikazuje neke knjige i filmove koji tematiziraju strahote Holokausta i njegove žrtve.  Izdvojeni filmovi su: Lea i Darija, U Haninom kovčegu, Pijanist, Schindlerova lista i Život je lijep, a  knjige: Čovjek bez sudbine  Imre Kertesza (Dob: 16), Dječak u prugastoj pidžami Johna Boynea (Dob: 11+), Dnevnik jednog čudovišta Zore Dirnbach (Dob: 13+), Kradljivica knjiga Markusa Zusaka (Dob: 15), Djetinjstvo u logoru Jona Oberskog (Dob: 13+), Sonnenschein Daše Drndić, Zar je to čovjek Primo Levi (Dob: 15)  te nezaobilazni Dnevnik Anne Frank (Dob: 11+). Posljednji datum je 1. kolovoza 1944. Toga dana Anna je zapisala posljednju bilješku sa snažnom porukom:

„Ako sam toliko promatrana, počinjem bivati žalosna, zatim nesretna i naposljetku ponovno okrenem svoje srce tako da je ono loše izvana, a ono dobro iznutra, i nastavljam otkrivati na koji način bih postala onakvom kakva bih mogla biti kad… na svijetu ne bi živjeli drugi ljudi."

Ovim sjećanjem i obilježavanjem vratili smo život žrtvama Holokausta bar na jedan dan. Pokazali smo da nisu zaboravljeni i samo brojevi, već da svatko od njih ima vlastito ime i priču te pravo na život koje im nije smjelo biti oduzeto.