Integrirani dan (III. i IV.r. PŠ): Školska knjižnica-poučavanje informacijske pismenosti

Autor: Martina Pavičić Barberić, 19. 5. 2015.

Potakniti prošlogodišnjim dobrim i ugodnim iskustvom, učenici 3. i 4. razreda Područne škole Nova Ploščica sa učiteljem Zdravkom Ređepom su i ove godine imali integrirani dan u školskoj knjižnici 19. svibnja. Na dva sata hrvatskog jezika, satu razrednika i  likovne kulture su bile prisutne teme knjižnica, čitanje,  knjige, knjižnični fonda, informacijska pismenosti i sl.

Najprije smo na satu razrednika upoznavali prostor knjižnice, što se sve u njoj nalazi, knjižnični fond i korištenje referentne zbirke, dopušteno i nedopušteno ponašanje u knjižnici i prema knjigama, što sve knjige vole…

Put od autora do čitatelja i sve bitno na tom putu smo prepoznali i upoznali na prvom satu hrvatskog jezika.

Na drugom satu hrvatskog jezika pročitana im je priča  Jakov lektor Kašmira Huseinovića  praćena skeniranim ilustracijama iz knjige, a zatim smo je prepričavali pomoću ilustracija ubačenih u slajdove s pitanjima te na kraju zajednički i vlastitim riječima zaključili po(r)uke priče. Ova priča im je objasnila i dočarala tko i što su lektori i nakladnici, razliku između lektorovog zanimanja nekad bez računala i sada s računalima te važnost točnosti i kvalitete tiskanih knjiga za čitatelje.

Na zadnjem satu likovne kulture učenici su sami izradili knjigu od kartonskog papira pomoću uputa knjižničarke koju su oslikali s četiri ili šest ilustracija vlastite priče o knjigama i čitanju, a na kraju su ispričali priču vlastite knjige uz usporedno pokazivanje ilustracija. Sve su odlično ilustrirali i ispričali.

Učenici su i sami posudili knjige, što inače radi njihov učitelj.

Mnogo su naučili, zabavili se, nasmijali, stvarali i uživali u knjižnici.

Fotografije možete pogledati u fotogaleriji.