Integrirani dan (III. i IV.r. PŠ): Školska knjižnica-poučavanje informacijske pismenosti

Autor: Martina Pavičić Barberić, 15. 4. 2014.

Učenici 3. i 4. razreda Područne škole Nova Ploščica sa učiteljem Zdravkom Ređepom su došli na integrirani dan u školsku knjižnicu 10. travnja. Kroz dva sata hrvatskog jezika, sat razrednika i sat likovne kulture se „provlačila“ tema knjižnice, čitanja,  knjiga, knjižničnog fonda i informacijske pismenosti.

Prvo smo imali sat razrednika na kojem smo upoznavali prostor knjižnice, što se sve u njoj nalazi, knjižnični fond i korištenje referentne zbirke, dopušteno i nedopušteno ponašanje u knjižnici i prema knjigama, što sve knjige vole, …

Na prvom satu hrvatskog jezika upoznali smo Put od autora do čitatelja, a iz knjige Matila i vještičji mačak Ivanke Ferenčić Martinčić prepoznali sve bitno na tom putu.

Na drugom satu hrvatskog jezika pročitan im je roman Matilda i vještičji mačak  praćen skeniranim ilustracijama iz knjige kao motivacija za ilustriranje vlastitih korica tog romana. Roman ih je također uveo u čari čitanja i korištenja knjižnice s naglaskom na informacijske izvore.

Na zadnjem satu likovne kulture postali smo ilustratori korica.

Prije povratka kući, učenici su sami posudili knjige, što inače radi njihov učitelj.

Puno toga smo naučili, išli na „izlet“ i zabavili se.

Fotografije pogledajte u fotogaleriji.