Mjesec borbe protiv ovisnosti u 2013.

Autor: Maja Puc, Martina Pavičić Barberić, 14. 11. 2013.

Kao i svake godine u razdoblju od 15. studenoga do 15. prosinca, obilježavamo Mjesec borbe protiv ovisnosti s ciljem upozoravanja učenika na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti, a osobito nikotina (pušenje cigareta). Edukativni plakat je izložen na školskom panou s  ciljem edukacije učenika i zaposlenika škole o štetnosti pušenja za pušače, a također i za nepušače zbog pasivnog pušenja.

Ovisnost je psihičko i/ili fizičko stanje bolesne priviknutosti na neke tvari, stanja i ponašanja. Čovjek može biti ovisan o jelu, igrama na sreću, televiziji, kupovini, internetu, poslu, nekom drugom čovjeku, o bilo čemu, a zajedničko im je to da su aktivnosti i osjećaji vezani uz tu ovisnost jedini smisao života i “centar” svijeta ovisnika.

Ovisnost može biti psihološka (duševna) i fiziološka (tjelesna), a odnosi se na neprilagođeno ponašanje vezano uz uporabu ilegalnih droga ili drugih psihoaktivnih tvari (alkohola, sedativa) te pušenje, kockanje, ovisnost o internetu i sl. koje dovodi do oštećenja organizma ili subjektivnih problema (problema u obitelji, školi, na poslu, s policijom).

Prema rezultatima Europskog istraživanja o pušenju i rizičnim čimbenicima među učenicima, hrvatski su učenici daleko iznad prosjeka.

„U borbi protiv ovisnosti oboružajmo se znanjem!“